Ono što je vidljivo svuda oko nas i znanstveno je potvrđeno; jaz između bogatih i siromašnih sve je veći, a produbila ga je kriza. Studija Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) pokazala je da su se razlike u bruto primanjima u većini zemalja od 2008. do 2010. povećale više nego tijekom prethodnih 12 godina.
Kako ističe Michael Förster iz OECD-a, u krizi se broj građana čija su se primanja spustila ispod granice siromaštva najviše povećao u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj, zemljama kojima je nametnut režim štednje. Kako prenosi Deutsche Welle, iznimka od trenda je Njemačka, u kojoj su puno manje razlike u primanjima, a ukupne plaće u prve su tri godine krize čak lagano rasle u sve tri kategorije; niskih, srednjih i visokih primanja. No čak je i u Njemačkoj 2010. oko devet posto građana živjelo ispod granice siromaštva, dok je prosjek država koje su obuhvaćene istraživanjem 11 posto.
Najviše se promijenio dohodovni status mladih ljudi i mladih obitelji s djecom, najmanje starijih od 60 godina. No, za razliku od ostalih europskih zemalja koje je pogodila kriza, u Njemačkoj je najniži udio mladih nezaposlenih osoba. Stručnjaci moguće rješenje vide i u povećanju razine obrazovanja koja bi mogla smanjiti socijalne razlike.
>>Učenici Katoličke osnovne škole predali novac za siromašne đake